Wybitne dzieło ks. Roberta Hugh Bensona „Rekolekcje z Chrystusem”

Kolejna nowość wydawnicza WDS-u na święta Bożego Narodzenia! To wybitne dzieło ks. Roberta Hugh Bensona o mnogości przejawów przyjaźni Chrystusa w naszym życiu przedstawione w formie zbioru błyskotliwych oraz przystępnych kazań zatytułowane „Rekolekcje z Chrystusem”.

Ks. Robert Hugh Benson, katolicki kaznodzieja, apologeta i pisarz urodził się 18 XI 1871 r. jako syn anglikańskiego arcybiskupa Canterbury – najważniejszego hierarchy Kościoła Anglii. Po ukończeniu szkoły w Eton, studiował kulturę klasyczną i teologię anglikańską na uniwersytecie w Cambridge; w roku 1895 został pastorem.

Wątpliwości co do słuszności protestanckiej doktryny skłoniły go do nawrócenia się do Kościoła rzymskiego, do którego został przyjęty 11 IX 1903 r. Nawrócenie wybitnego kaznodziei i syna duchowego zwierzchnika anglikanizmu wywołało duże wrażenie w Anglii (był to pierwszy taki przypadek od trzystu lat).

Odbył dodatkowe studia w Rzymie i przyjął 12 VI 1904 r. święcenia kapłańskie, po czym udał się do Cambridge, gdzie zajmował się pracą duszpasterską i pisarstwem. Głosił wykłady w Irlandii, kazania w Rzymie i Stanach Zjednoczonych, nawracając licznych protestantów. W roku 1911 został obdarzony tytułem prałata przez św. Piusa X. Zmarł 14 X 1914 r.

Za sprawą niedługiego życia nie osiągnął takiej sławy jak inni katoliccy pisarze angielscy jego czasów, np. Chesterton. Mimo to stał się nader zasłużonym autorem blisko trzydziestu wartościowych dzieł literackich.

Jego książki mają niebagatelne znaczenie dla współczesnej kultury katolickiej, gdyż poruszana tematyka i przytaczane zagadnienia nie utraciły swej aktualności i są trwałym dziedzictwem myśli katolickiej. Tożsamość wiary i relacje Kościoła do świata, podejmowane z rozmachem i precyzją, wyrażają solidną wiedzę i gorący zapał autora, a u ich podstaw leży umiłowanie Boga i Kościoła oraz czerpanie z doświadczeń trudnego okresu poszukiwania prawdy i nawrócenia do Kościoła katolickiego.

***

Ach! Rozważcie to raz jeszcze. Czy wasza wolna wola nie została wam dana, byście mogli przy jej pomocy zdecydować, aby nie mieć innej woli, niż wola Boga? Czy wasz intelekt nie został wam dany, aby mógł się stopniowo nauczyć posłuszeństwa Boskiej Mądrości, wasze serce – aby mogło kochać i nienawidzić tych rzeczy, które samo Najświętsze Serce kocha i których nienawidzi? Otóż w jedności duszy z Bogiem nic, co ona jednoczy z Nim, nie zostanie utracone. Raczej każdy dar jest przekształcany, uświęcany i podnoszony do wyższej natury. To prawda, „już nie ona żyje”, ale zamiast tego „Chrystus żyje w niej”.

Książkę możesz kupić tutaj.