Wyśmienita biografia „Pasterz świata” o losach Piusa XII Louisa de Wohla

Po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu wspaniała, osobista książka Louisa de Wohla goszcząca w arcyciekawej serii sandomierskiego wydawnictwa diecezjalnego brawurowych powieści historycznych o przygodach najwspanialszych świętych. Poznaj wyśmienitą biografię „Pasterz świata” o losach Piusa XII – jednego z największych papieży, namiestnika „znaku, któremu sprzeciwiać się będą”.

***

„Załóżmy, drogi przyjacielu, że komunizm jest najbardziej niebezpiecznym z organów dywersji prowadzonej przeciw Kościołowi i tradycji Boskiego Objawienia. Zatem będziemy świadkami inwazji na wszystko to, co duchowe: filozofię, naukę, prawo, edukację, sztukę, media, literaturę, teatr i religię.

Jestem zaniepokojony tym, co wyznała Maryja Panna małej Łucji w Fatimie. Wytrwałość Dobrej Pani w obliczu niebezpieczeństwa, które grozi Kościołowi jest Boskim ostrzeżeniem przed samobójstwem jakim byłyby modyfikacje przeprowadzone w naszej wierze, w naszej liturgii i teologii, czyli w tym, co stanowi o duszy Kościoła.

Słyszę wokół mnie partyzantów nowoczesności, którzy chcą zdemolować świątynie Boga, zniszczyć uniwersalny płomień Kościoła, odrzucić to, co go zdobi, i doprowadzić do wyrażenia skruchy za jego przeszłość. Mój drogi przyjacielu, jestem przekonany, że Kościół Piotrowy musi potwierdzać swoją przeszłość albo w przeciwnym razie wykopie swój własny grób.

Będę toczył ten bój do samego końca z największym zapałem zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Kościoła, nawet jeśli któregoś dnia siły ciemności wykorzystają moją osobę, moje czyny czy pisma – tak jak czynią to dzisiaj – aby zdeformować historię Kościoła katolickiego”.

Pius XII

***

Dwa razy w życiu miałem zaszczyt, szczęście i wielką radość spotkać się z papieżem Piusem XII, stanąć z nim twarzą w twarz i rozmawiać na tak zwanej udienza speciale, audiencji specjalnej. Kiedy zorganizowano dla mnie w Rzymie trzecią audiencję, nadeszła wiadomość o chorobie Ojca Świętego, a wkrótce potem o jego śmierci.

Przez prawie dwadzieścia lat – dziewiętnaście lat i siedem miesięcy – papież Pius XII był zastępcą Chrystusa na ziemi, a jego pontyfikat okazał się tak wielki i chwalebny, iż jestem pewien, że historia uzna go za jednego z największych papieży, a zarazem jednego z najbardziej podobnych do Chrystusa. W stwierdzeniu tym nie ma niczego złego, ponieważ każdy chrześcijanin ma za wzór Jezusa Chrystusa i musi dążyć do tego, by naśladować Go najlepiej, jak potrafi, z pomocą i łaską Naszego Pana. Zaprawdę, święty Paweł mówi nam, abyśmy „przyoblekli się” w Pana Jezusa Chrystusa jak w wielki, niewidzialny płaszcz łaski.

Pewien mądry polityk powiedział: „Władza korumpuje; władza absolutna korumpuje absolutnie”. Jest to niestety prawda w odniesieniu do większości ludzi i jeden z powodów, dla których my w cywilizacji zachodniej uważamy demokrację za najlepszą formę rządów – chroni nas przed skupieniem zbyt dużej władzy w rękach jednego człowieka.

Życie papieża Piusa XII uczy nas jednak, że ta reguła ma wyjątki. W rzeczy samej, w najstarszej istniejącej dynastii na świecie, papiestwie, ten wyjątek jest regułą.

Papież ma wielką władzę. I żaden papież wcześniej nie miał władzy nad tyloma duszami co Pius XII. Na świecie było 388.402.610 katolików, kiedy rozpoczynał pontyfikat, największa dotychczasowa liczba. Kiedy umierał, było ich 496.512.000. (Granica pięciuset milionów została przekroczona dawno temu.)

Pius XII używał jednak swojej władzy tylko w dobrych celach.

Czy to w decyzjach najwyższej wagi, dotyczących Kościoła jako całości, jak ogłoszenie dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, czy w pomniejszych, jak audiencje udzielane zwykłym ludziom takim jak ja, Pius XII zawsze używał swojej władzy w służbie Naszego Pana.

Nie ma większego sprawdzianu dla człowieka niż użytek, jaki robi ze swojej władzy. Każdy z nas ma jakąś władzę. Nawet dziecko, chłopiec czy dziewczynka, ma moc wprowadzania zgody lub niezgody w domu rodzinnym albo gdzie indziej. A tam, gdzie jest władza, istnieje pokusa, by jej nadużywać.

Naprawdę, Duch Święty zawsze będzie chronił papieża przed głoszeniem błędów w sprawach wiary i moralności. Ale jest wiele innych dróg, na których nawet wielki człowiek może upaść.

Wierzę głęboko, że papież Pius XII był święty. Czułem to, kiedy go zobaczyłem po raz pierwszy, dwanaście lat temu.

Nie jest moją sprawą powiedzieć wam, że był święty. Może to zrobić tylko nasza Matka, Kościół, i prawdopodobnie któregoś dnia to uczyni.

Ale ja osobiście w to wierzę. Był największym, najmądrzejszym, najświętszym i najbardziej podobnym do Chrystusa człowiekiem, jakiego w życiu spotkałem.

Louis de Wohl

***

Louis de Wohl urodził się 24 stycznia 1903 roku w Berlinie jako Ludwig von Wohl, a zmarł 2 czerwca 1961 roku w Lucernie. Był wybitnym, szanowanym i znanym na całym świecie autorem licznych powieści historycznych oraz książek o tematyce religijnej.

De Wohl urodził się jako syn Węgra i Austriaczki. W roku 1935 rodzina musiała przenieść się z Niemiec do Anglii. Brał udział w II wojnie światowej jako kapitan w armii brytyjskiej, zajmując się wojną psychologiczną. W roku 1953 ożenił się z Ruth Magdalene Lorch.

Zaczął pisać w wieku siedmiu lat. Gdy miał osiem napisał sztukę „Jezus z Nazaretu”. Jego pierwsze profesjonalne książki były przygodowe, następne – pisane po angielsku – o tematyce religijnej. Zostały przetłumaczone na aż dwanaście języków.

Jego książki o katolickich świętych stały się międzynarodowymi bestsellerami. Na podstawie szesnastu z nich nakręcono filmy, a papież Jan XXIII nadał mu tytuł Rycerza Komandora Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego.

Najważniejsze książki w dorobku de Wohla to: „Cesarski odstępca” o Julianie Apostacie i św. Atanazym, „Drzewo Życia” o św. Helenie i Konstantynie I, „Bicz Boży” o Hunie Attyli i papieżu Leonie I, „Łagodne światło” o św. Tomaszu z Akwinu, „Niespokojny płomień” o św. Augustynie, „Złota nić” o św. Ignacym Loyoli, „Rozniecić ogień” o św. Franciszku Ksawerym, „Włócznia” – Pasja Chrystusa od kulis – o św. Longinie, „Ostatni krzyżowiec” o Janie z Austrii i bitwie pod Lepanto, „Posłaniec Króla” o św. Pawle Apostole i Neronie, „Boża wojowniczka” o św. Joannie d’Arc, „Radosny żebrak” o św. Franciszku z Asyżu, „Twierdza Boga” o św. Benedykcie z Nursji, „Oblężenie niebios” o św. Katarzynie ze Sieny, „Skała” – Historia Kościoła, jakiego nie znacie, „Papież Pius XII – Pasterz świata”, „Dawid z Jerozolimy” o królu Dawidzie.

***

Nowa, wygodna i przepiękna szata graficzna zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz książki oraz klasyczna, mądra, porywająca i inspirująca, a także tradycyjnie katolicka treść „Pasterza świata” to idealny „koktajl” dla duszy i serca każdego Czytelnika!

Książkę możesz kupić tutaj.