III tom z serii WDS „Roma locuta”: „Modernizm potępiony przez papieży”

Sandomierskie Wydawnictwo Diecezjalne wydało trzeci tom z serii „Roma locuta…”. Tym razem to „Modernizm potępiony przez papieży” – książka ukazująca Czytelnikowi zapomniane bądź przemilczane prawdy nauczane przez Kościół katolicki.

„Modernizm potępiony przez papieży” to dość zaskakujący tytuł dla książki wydanej w dobie odrzutowców, szybkich łączy internetowych czy też laparoskopowych technik operacji. Biorąc pod uwagę tak rzadko spotykany konsekwentny wysiłek Stolicy Apostolskiej do walki z tym, co papież święty Pius X nazywał „zlewiskiem wszystkich herezji” zdziwienie Czytelnika okazuje się tym większe. Zdziwienie wręcz niesłychane: modernizm uznano za sektę będącą nie tylko wrogiem Kościoła, ale i wrogiem wewnętrznym, co dotychczas, pomimo najróżniejszych zdrad nie zdarzało się w takiej formie na przestrzeni dwudziestu wieków tej Boskiej instytucji.

Temat potępiania modernizmu wprawia przy tym w zakłopotanie, w końcu Urząd Nauczycielski Kościoła nie potępił ani współczesnych odkryć naukowych, ani wszelakich form modernizacji. Poza jedną. Wszak modernizuje się szpitale, odnawia się drogi, uwspółcześnia się język, rozwija się myśl techniczną, objawienie pozostaje jednak niezmienne i jako takie nie dostosowuje się do czasu. Wszak Bóg jest niezmienny: „Niezmienny w tobie pozostajesz” wielbi Boga Kościół, a jego słowa pozostają na wieki: „Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą”.

Cóż więc konkretnie kryje się za słowem „modernizm” i dlaczego włożono tyle wysiłku w jego zwalczanie, oto tematyka pasjonująca choć trudna i skomplikowana. Kwestia wciągająca a jednocześnie bijąca zgrozą. Zagadnienie spektakularne a zarazem mało znane wśród szeregowych katolików.

Staraniem wydawcy jest udzielenie czytelnikom wnikliwej odpowiedzi na to pytanie poprzez zebrane źródłowe dokumenty szeroko omawiające poruszany problem.

Książkę można kupić tutaj.