„Tamtego lata. Zatajona historia Polaków” Sławomira Goworzyckiego

Tego nie dowiecie się z ekranu! W przyszłym tygodniu ukaże się na rynku wydawniczym wyśmienita powieść Sławomira N. Goworzyckiego „Tamtego lata. Zatajona historia Polaków” o wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920 w jej przełomowym momencie – Bitwy Warszawskiej.

“Młody dowódca spojrzał chłopcu w oczy i, jak starszy brat, potrząsnął jego ramieniem.

– Ty musisz doręczyć przesyłkę. Tym sposobem ratujesz i Abryczyńskiego, jeśli żyje, i nas wszystkich, całe miasto… i wiele więcej niż miasto. O, żebyś ty chłopcze wiedział jak wiele.

– Ja to wiem, panie majorze – odparł żywo Dyzio, marszcząc czoło, unosząc nieco głowę i z wielką powagą spoglądając w oczy swego rozmówcy. – My ratujemy cywilizację chrześcijańską.

Kilka osób obecnych przy tej wymianie zdań znieruchomiało. Poczęto spozierać w milczeniu to na chłopca, to po sobie wzajem. Cały ów krajobraz walczącego miasta, frontowej rzeki i jej brzegów, nabrał w pojęciu tych ludzi innego wymiaru – jakby nie swojskiego już tylko i bardzo tutejszego, lecz jakiegoś wielkiego, nieogarnionego, wręcz ponad przestrzenią i czasem.

– Ach, skoro tak… to, cóż, wszystko jasne… Ruszaj druhu. – Młody major zmieszał się nieco, zrozumiawszy, że jego przydługa mowa kierowana do tego chłopca była raczej zbędna”.