Legiony. Rozdział pierwszy

Od lasu, ku dworowi w Różycach szli zaśnieżoną drogą dwaj młodzi ludzie ze strzelbami na ramionach.

Młodszy z nich, Marek Kwiatkowski, szesnastoletni chłopak, o delikatnej, niemal dziewczęcej twarzy i smutnych oczach, wysmukły jak trzcina, wyglądał trochę na pazia, trochę na poetę; starszy, Stanisław Cywiński, rosły, barczysty, rumiany, przedstawiał skończony typ młodego wiejskiego szlachcica.

Rozmawiali tak żywo, że chwilami stawali, jeden naprzeciw drugiego, by tym swobodniej wypowiedzieć, co każdy miał na sercu.

– Nie – mówił Marek. – Ja całą duszą, całym sercem wyrywam się do nich i nie cofnę się za nic na świecie. Ach! Zwłaszcza po tej odezwie Dąbrowskiego! (1)… Wiesz zresztą, że i tak nie mógłbym tu wytrzymać.

– A stryj szambelan? Dlaczego rozmowę z nim odkładasz z dnia na dzień? – zapytał Cywiński.

– Odkładałem, bo nie mogłem mówić otwarcie. A przy tym cóż nas o legionach włoskich dochodziło? Głuche wieści, w których nie było nic pewnego i którym ludzie zaprzeczali. Mówiono nawet, że i wezwanie Ogińskiego na Wołoszczyznę jest sfałszowane. Teraz co innego. Dziś, a jeśli nie dziś, to jutro, powiem stryjowi, o co chodzi, a co on o tym pomyśli, to mi jest zupełnie wszystko jedno.

– Niekoniecznie. Przecie to twój opiekun, a ty masz dopiero szesnaście lat.

– Siedemnasty.

– Niech i tak będzie, ale stryj trzyma cały majątek w ręku.

– Nie dba o majątek ten, komu droga ojczyzna i chwała.

To rzekłszy, Marek podniósł ku zachodzącemu słońcu swą chłopięcą twarz, zarumienioną od mrozu i dodał:

– A także i ten, kto szuka śmierci.

– Dobrze – odpowiedział z pewną niecierpliwością Cywiński. – Żeby jednak dojechać do Włoch, trzeba mieć za co dojechać, więc, pytam, co zrobisz, jeśli szambelan nie da ci ani grosza?

– Ucieknę, tak jak stoję. Mam dziesięć czerwonych złotych, dwa zegarki po ojcu i własnego konia w stajni. Gdy na niego siądę, nikt nie zapyta, dokąd jadę.

– Ja też mam konia, ale tam się konno nie dojedzie. Natomiast w mieszku brzęka mi ledwie kilka złotówek, a od rodziców nie chcę nic brać. Są na świecie Cywińscy, którzy mają coś więcej, niż płótno w kieszeni. Był stary bogacz, podczaszy poznański, a prócz tego i stryjeczny mego ojca siedzi w Lubelskiem na tęgiej fortunie. Ale nam Targowica (2) zabrała wszystko, a Lubelskie daleko, więc myślałem, że mi pomożesz. Byle do Włoch, to tam już mieszek niepotrzebny. Żołnierz dostaje wikt i broń, a o resztę nie dbam.

Marek zamyślił się i po chwili odpowiedział:

– Stryj szambelan nie będzie się sprzeciwiał. Stryj jest człowiekiem zamożnym. Targowica innym zabrała, a jemu przysporzyła. Kajetanowi też została wioska po matce. Ale Różyce są moje, a Różyce to nie byle co. Gdy dojdę do pełnoletności, trzeba będzie mi je oddać, a ponadto zdać rachunek z funduszu, który nieboszczyk ojciec zostawił w gotówce. Przecie obaj z Kajetanem rozumieją, że jeśli zginę, to wszystko przejdzie na nich. Może tam coś powiedzą, ale szczerze nie będą się sprzeciwiali. Zażądam trzystu dukatów, a w razie mojej śmierci niech biorą Różyce.

– Za połowę tego można by na koniec świata dojechać.

– I dojedziemy.

– I będziemy tłukli kajzerlików (3), aż będzie w niebie słychać.

– A przedtem zobaczymy Włochy, wielkiego Bonapartego (4), Dąbrowskiego, wojska nasze i francuskie… Ach! Bić się za kraj, wrócić kiedyś z legionami i nie patrzeć tu co dzień na tych miłych krewniaków!… Choćby tylko dlatego, warto wszystko rzucić i iść na kraj świata.

Nastała chwila milczenia, tylko Cywiński wyciął kilka hołubców z radości na myśl o przyszłej wojaczce, po czym rzekł:

– Ależ wy się kochacie ze stryjaszkiem i z Kajetanem! No!

– Nienawidzę ich obu.

– Szambelana rozumiem, ale Kajetan, cóż? Stary Plichta mówi, że to w gruncie niezły człowiek, tylko odludek, mól książkowy i milczek…

– Zarozumialec i szyderca. Daj mi z nim spokój…

– Owszem, nie przyszyłem go sobie do serca i nie potrzebuję odpruwać – odpowiedział Cywiński.

Po czym, spojrzawszy z pewną przekorą na Marka, potrząsnął głową.

– Ty od pewnego czasu więcej na nich zgrzytasz, niż dawniej.

Marek zarumieniony już od mrozu, zarumienił się jeszcze bardziej i odpowiedział:

– Mylisz się, bo ja nienawidzę ich od czasów Targowicy…

– Byłeś wtedy zupełnym dzieckiem.

– Byłem dzieckiem, ale posłuchaj tylko: ksiądz Lagrange, który wychowywał Kajetana, a później mnie, był Francuzem, a jednak tak pokochał nasz kraj, że po wojnie kościuszkowskiej (5) nigdy nie odzyskał już zdrowia i umarł ze zmartwienia. A oni co? Stryj zapisał się po Sejmie Wielkim (6) do Targowicy, Kajetan zaś niby do niej nie należał, ale do kościuszkowskich szeregów nie wstąpił. Ksiądz chciał wyjechać z Różyc na zawsze, i jeśli został, zrobił to tylko dla mnie, bo byłem sierotą, a on pokochał mnie jak ojciec. Ale to wiem, że od Targowicy nie przemówił do stryja ani słowa i zostawił mi, jakby w testamencie, nienawiść i pogardę dla wyrodnych synów ojczyzny. Między mną a stryjem i Kajetanem zawsze będzie stało wspomnienie księdza Lagrange’a.

– Czy on przeklął i Kajetana?

– On nikogo nie przeklinał, tylko milczał. Kajetan był podczas kościuszkowskiej wojny za granicą i wrócił dopiero po śmierci księdza. Ale po powrocie tylko raz odwiedził jego grób.

Tu myśli chłopca poleciały, jakby na skrzydłach, aż do sąsiedniej Leżnicy Wielkiej, gdzie przy kościele na cmentarzu wznosił się pomnik grobowy zacnego księdza z napisem, wyrytym na kamieniu:

„Jeżeli, kto tu leży, przechodzień zapyta,
Powiedzcie: ciałem Gallus, lecz duszą Lechita”.

Cywińskiemu słowa Marka przypomniały także wiersze i grobowiec, albowiem zapytał:

– Nie mówiłeś mi nigdy, kto skomponował napis na grobie.

– Ja – odpowiedział Marek.

– To wcześnie zaczynałeś; myślałem, że to Kajetan, choć wiem, że i z ciebie poeta.

– Pewna zdolność do pióra jest, zdaje się, od dawna wrodzona naszej rodzinie – odrzekł Marek. – W bibliotece domowej mamy łacińskie dzieło Marcina Kwiatkowskiego, który żył w XVI wieku. Jaki to był nasz krewny, tego nie wiem; ale Kajetan ma też geniusz literacki. Przetłumaczył już Gessnera (7) i uchodzi za uczonego młodzieńca.

– Tak jak jego ojciec, a twój stryjaszek, uchodził za szarmanta (8).

– Stryj jeszcze się tego nie wyrzekł.

– A słyszałem: słyszałem nawet o pannie Wyrożębskiej. Myślę, że to właśnie powód, dla którego nie możesz w Różycach wytrzymać i wolisz się bić we Włoszech.

– Dla kraju chcę się bić, dla siebie – zginąć.

– Bić się dla kraju, rozumiem, ale zginąć dla panny Klarybelli, to niezdrowo i trochę nadto. Czy ty jej kiedyś wyznałeś swój afekt?

– Jako przyjacielowi i przyszłemu towarzyszowi broni powiem ci wszystko, jak było. Naprzód, skomponowałem wiersz do jej sztambucha, ale stryj znalazł te strofy w brulionie, przepisał i oddał jej, jako swoje, wobec mnie! Uwierzyłbyś w coś podobnego?

– Czemuż nie powiedziałeś, że to twoja poezja?

– Bo się tak stropiłem, że nie umiałem słowa przemówić, a on zwrócił się do mnie i z piekielnym uśmiechem zapytał, dlaczego się tak zmieszałem.

– Ha! Stary ćwik! (9)

– I w ten sposób, ona myśli, że N. N. to znaczy: August Kwiatkowski.

– Jak to: N. N.? Nic nie rozumiem.

Marek przystanął i, ze wzrokiem zgubionym w zorzy, począł deklamować:

– „Klarybella, cud natury,
Podnosi oczy do góry,
Potem spuszcza je ku ziemi,
Już podbiła N. N. nimi.
W sercu N. N. cień i chmury,
A źrenice łza mu mroczy,
Gdyż podniosła nań swe oczy
Klarybella, cud natury”.

Tu westchnął i tak mówił dalej:

– Nie śmiałem napisać: „Już podbiła Marka nimi”, i imię moje zastąpiłem literami N. N. A teraz korzysta z tego stryj. Taki przewrotny jest ten świat. Zważ, że stryjowi na imię August, więc jeśli się powie: „Już podbiła Augusta nimi”, to będzie za wiele zgłosek i rytm zły. Ach! Ale stryj i na to nie zważał.

Cywiński jął przygryzać żółte wąsiki, a z nimi razem i krótką górną wargę, niedostatecznie odsłaniającą nieco przydługie przednie zęby.

– Ty się śmiejesz? – zapytał z melancholią Marek.

– Nie. Ale nie stójmy tak na miejscu, bo mróz bierze.

Ruszyli dalej. Mróz rzeczywiście brał tęgi. Słońce zaszło. Przez zwikłaną kratę gałęzi na przydrożnych drzewach widać było niezmierną złotą i czerwoną zorzę. Od zabudowań leciały na noc do lasu wrony. Śniegi na polach powlokły się barwą fioletową, a tropy lisie i zajęcze widne na rozłogach śnieżnych, barwą ciemnego szafiru. Wierzby przy rowach były jakby omaszczone purpurą.

– Ty się śmiejesz? – powtórzył Marek. – Myślałem, że choć w tobie znajdę trochę współczucia.

– Znajdziesz, ile zechcesz, ale tymczasem odpowiedz wyraźnie na moje pytanie. Mnie nie chodzi o sztambuchy, tylko o to, czy wprost nie wyznałeś pannie Wyrożębskiej, że ją kochasz?

– Niestety, nigdy! Dziesięć dni temu byłem w Leżnicy Wielkiej. Zdarzyło się, że zostaliśmy z Klarybellą sami. Ona siedziała przy szpinecie (10), przebierając palcami po klawiszach. Ja zbliżyłem się i już miałem klęknąć przed nią, już miałem na ustach: „Klarybello, wysłuchaj serca, które cię ubóstwia!”, ale zbrakło mi tchu, odwagi, słów, w oczach mi pociemniało i nie powiedziałem nic… A przecież, czegoż ja chciałem? Nie ręki jej, ale westchnienia, ale pukla włosów, ale czułego słowa na drogę. Niestety, nieba i tego mi odmówiły!

– Tak! Nieba, ale nie panna, bo jej o nic nie prosiłeś. Tym razem twój stryj nie zawinił.

– Nie stryj zawinił, ale gdy pani starościna wróciła do salonu i gdy oświadczyłem, że wkrótce opuszczam Różyce, wówczas spotkał mnie cios ostatni, najboleśniejszy.

– Cóż się stało?

– Starościna niedosłyszy, więc Klarybella odpowiedziała za obie i podawszy mi rękę, rzekła: „Waćpan zapewne do szkół?”. I to mnie dobiło. Związany tajemnicą, którą niepotrzebnie sobie przyrzekliśmy, nie mogłem wyznać, dokąd jadę, więc powiedziałem tylko, że moje nazwisko dojdzie jej uszu dopiero wówczas, jeśli z dalekich krajów wróci na skrzydłach sławy. Po tych słowach, spojrzała na mnie i – nie wiem – może mi się zdawało, że jagody jej oblały się nagle rumieńcem, ale na wyznania było już za późno, więc wychyliłem do dna czarę cykuty – i wyjechałem.

– Wychyliłeś czarę czego?

– Cykuty. Mówię to pod figurą.

Lecz Cywiński nie zastanowił się nad tym, że chodzi o figurę retoryczną, że zaś doszli właśnie do przydrożnej figury, więc zatrzymał się i rzekł:

– Trzeba strąbić psy.

I tak mówiąc, podniósł do ust róg, lecz Marek chwycił go za rękaw i zatrzymał.

– Czekaj. Czy nie masz dla mnie ani słowa pociechy?

– Mój drogi, ja sam potrzebuję pociechy. Wczoraj byłem w leśniczówce i powiedziałem Hance, że muszę ją opuścić na długo. Starego Plichty nie było w domu, więc odprowadziła mnie opłotkami aż do strugi, a po drodze to tak jej łzy kapały, jedna za drugą, że aż mnie ścisnęło coś w piersiach. Powiadam jej: „Hanuś (bo jak nikt nie słyszy, to mówimy sobie: „ty”), czemu tak siejesz łzy w śnieg? Nic z nich nie wyrośnie”. A ona powiada: „Oj, smutek Stachu, wyrośnie i niedola!”. Przysięgałem jej na wszystkie świętości, że jej nie zapomnę, ale nie bardzo chciała wierzyć, gdyż domyślała się, że ja puszczę się aż do Włoch, i mówiła: „Gdzie mnie tam prostej dziewczynie do tych cudnych Włoszek!”. Jakoż słyszałem i ja, że bestie są urodziwe jedna w drugą; ale ty to musisz lepiej wiedzieć, bo pewno już niejedną książkę o nich przeczytałeś albo widziałeś je na kopersztychach? (11)

– Włoszki słyną z urody – odpowiedział Marek – i wyznaję, że, myśląc o nich, nieraz lubym oddawałem się marzeniom.

Cywiński rozśmiał się.

– To masz i pociechę, albo przynajmniej ją znajdziesz, a ja nie, bo Anusia ma włosy jak len, i tym mnie wzięła. Dla mnie czarnowłosa kobieta to… tego… No… nie mówię, żeby już tak całkiem nic, bo i owszem, ale nie do kochania! A ty pomyśl jeszcze i o tym, że panna Wyrożębska ma dwadzieścia kilka lat i nie tylko dla ciebie, ale i dla Kajetana byłaby za stara.

Marka dotknęły słowa o wieku panny Klarybelli.

– To są ludzkie względy – rzekł – niegodne dusz czułych. Saturn (12) nie ma skrzydeł, a Amor (13) je ma, i dlatego unosi się nad przestrzenią i czasem.

– Może też odlecieć na tych skrzydłach, jak wróbel – odparł Cywiński i machnąwszy ręką powtórzył:

– Trzeba strąbić psy.

Po czym odwrócił się w stronę boru i podniósł róg do ust.

cdn.

Henryk Sienkiewicz

(1) Jan Henryk Dąbrowski (1755–1818) – polski generał, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, twórca Legionów Polskich we Włoszech, inicjator powstania wielkopolskiego, dowódca naczelny wojsk polskich, senator- -wojewoda Królestwa Polskiego, generał jazdy armii Królestwa Polskiego, mason.

(2) Konfederacja targowicka – spisek magnacki zawiązany w nocy z 18 na 19 maja 1792 roku w Targowicy w porozumieniu z cesarzową Rosji Katarzyną II, pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i masońskiego zamachu stanu – Konstytucji 3 maja, uznany za symbol zdrady narodowej.

(3) (Z niem.) cesarskich; tu: Austriaków.

(4) Napoleon Bonaparte (1769–1821) – francuski wojskowy, Pierwszy Konsul Republiki Francuskiej, cesarz Francuzów, prezydent, a następnie król Włoch, Suweren Wyspy Elba; rewolucjonista, tyran, agresor, mason.

(5) Insurekcja kościuszkowska – jakobińska rewolucja (również o charakterze powstania narodowego) rozpoczęta z inicjatywy Francji przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku, mająca na celu uniemożliwienie zbrojnej interwencji Rosji w zrewoltowanej i sterroryzowanej przez ludobójcę Robespierre’a Francji.

(6) Sejm Czteroletni, Sejm Wielki (1788–1792) – sejm walny zwołany za zgodą cesarzowej Rosji Katarzyny II w Warszawie, obradujący pod węzłem konfederacji pod laską marszałka konfederacji koronnej masona Stanisława Małachowskiego.

(7) Konrad Gesner (1516–1565) – szwajcarski bibliograf, bibliofil, lekarz, pisarz, przyrodnik, filolog, lingwista, leksykolog, wydawca i komentator wielu dzieł starożytnych i współczesnych z różnych dziedzin wiedzy; znawca bibliotek starożytnych, średniowiecznych i renesansowych; pozostawił po sobie cenny dorobek naukowy.

(8) Dawniej: człowieka o wytwornych manierach, odznaczającego się wyszukaną grzecznością, zwłaszcza wobec kobiet; galanta; eleganta.

(9) Dawniej: człowiek doświadczony; przebiegły; chytry.

(10) Instrumencie muzycznym z XVI–XVIII wieku, odmianie klawesynu.

(11) Dawniej: miedziorytach.

(12) Saturn (Kronos) – staroitalski bóg rolnictwa, zasiewów i czasu, legendarny władca Italii.

(13) Amor (Kupidyn) – w mitologii rzymskiej bożek miłości; przedstawiany jako skrzydlaty chłopiec z łukiem i strzałami.

Powyższy tekst jest fragmentem książki Henryka Sienkiewicz Legiony.