Książka WDS “Prawdziwy święty… czyli kto?” Kajetana Rajskiego

Spod pióra Kajetana Rajskiego, młodego katolickiego pisarza z Krakowa, mającego na swym koncie już dwadzieścia pozycji książkowych nie licząc poczytnych artykułów i wywiadów opublikowanych na łamach wielu czasopism religijnych i katolickich portali internetowych, wychodzi kolejne dzieło: dwutomowa refleksja o świętych, wydana przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnię w Sandomierzu.

Zainteresowanie Autora problematyką świętości jest chyba w jego twórczości – obok zagadnienia patriotyzmu – cechą najbardziej charakterystyczną. Wystarczy spojrzeć na tytuły jego dotychczasowych książek, by zauważyć jak wiele z nich jest właśnie hagiograficznych: Śladami św. Pawła (Biblos 2008), Młodzi świadkowie wiary (Biblos 2009), Przedziwny Bóg w świętych swoich (Wyd. Karmelitów Bosych 2010). Dziś dołącza do nich dwutomowe dzieło pod tytułem Prawdziwy święty… czyli kto?, z jakże trafnymi podtytułami: Stara gwardia (tom I) i Nowy zaciąg (tom II).

Książka jest jak najbardziej na czasie. Wszak św. Jan Paweł II, który dał nam wspaniały przykład osobistej świętości życia, zachęcał do podejmowania wysiłku zmierzającego do ukazywania wzorców świętości i jako Piotr naszych dni beatyfikował i kanonizował wielu błogosławionych i świętych. Nadto zalecił, aby pedagogika świętości stanowiła zasadniczy element programu duszpasterskiego Kościoła na nowe tysiąclecie (por. Novo millennio ineunte, 31).

W tym kluczu książka, zawierając rozmowy przeprowadzone przez Kajetana Rajskiego ze specjalistami od biogramów wielu dawnych (Stara gwardia) i bliższych nam w czasie (Nowy zaciąg) świętych, jest niejako hymnem na cześć dobrego Boga, który pozostaje „przedziwny w swoich świętych” (por. Lumen gentium, 50) i zaprasza nas do wstępowania w ich ślady, abyśmy sami byli „świętymi przed Jego obliczem” (por. Ef 1, 4). Co więcej, książka przypomina o istnieniu powszechnego powołania do świętości, powołania, którym obdarzeni są wszyscy chrześcijanie, nie tylko biskupi, kapłani czy osoby zakonne. Powołanie do świętości jest bowiem powołaniem powszechnym. Już w Starym Testamencie Bóg mówił do swojego ludu – jak czytamy w Księdze Kapłańskiej – „Świętymi bądźcie, ponieważ Ja, Bóg wasz, jestem święty” (Kpł 11, 44). To wezwanie wielokrotnie przypominał swym uczniom Pan Jezus (por. Mt 5, 48), a potem głosili je Jego apostołowie, napominając chrześcijan, aby tak żyli, „jak przystoi świętym” (Ef 5, 3).

Wszystko to przypomina nam chociażby tylko panoramiczne spojrzenie na najnowsze dzieło Kajetana Rajskiego. Święci, których stawia nam on przed oczy, potwierdzają, że dla świętości nie ma granic geograficznych, językowych, wiekowych, czy wynikających z płci, ze stylu życia lub uwarunkowań społecznych. Są bowiem wśród nich (w porządku alfabetycznym): Czech, Francuzki i Francuzi, Hiszpanki i Hiszpanie, Irlandczyk, Niemcy, Palestyńczyk, Polki i Polacy, Szwedka, Włoszki i Włosi, a nawet Żydówka; jest apostoł, są biskupi, kapłani i osoby konsekrowane, są żony i matki, ale są i dziewice, są męczennicy i wyznawcy, są młodzieńcy i starcy, są powstańcy, więźniowie i pustelnik, są opiekujący się chorymi i są kontemplatycy i mistycy, są założyciele zakonów, są przełożeni i są podwładni, są doktorzy Kościoła, jest świecki młodzieniec, królowa i są papieże. Wszyscy oni, czerpiąc natchnienie z Ewangelii, potrafili zrealizować owo zaproszenie do świętości, które jest powołaniem każdego chrześcijanina.

Świętość zawsze należała do tożsamości Kościoła i przynależy do niej także dzisiaj. Święci byli i pozostają świadkami ustawicznej świeżości Jezusowej Ewangelii, są życiodajnym sokiem żywotności i owocności misji Kościoła. Chciejmy więc podziękować młodemu Autorowi, za kolejną książkę o nich, o ich zmaganiu się w życiu z konsekwencjami grzechu pierworodnego, by dochować wierności Chrystusowi i sprostać wymaganiom swego najwyższego powołania, czyli powołania do świętości. Niechaj lektura książki zachęca nas do wstępowania w ich ślady i do czerpania w naszym życiu duchowym z ich przykładu, byśmy sami potrafili żyć na co dzień tak, „jak przystoi świętym” (Ef 5, 3).

O. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Książkę „Prawdziwy święty… czyli kto? Tom I: Stara gwardia” możesz kupić tutaj.

Książkę „Prawdziwy święty… czyli kto? Tom II: Nowy zaciąg” możesz kupić tutaj.

Książkę „Prawdziwy męczennik… czyli kto?” możesz kupić tutaj.

Książkę „Błogosławieni i słudzy Boży… czyli kto?” możesz kupić tutaj.

Książkę „Matka Boża i Jej rodzina… czyli kto?” możesz kupić tutaj.