„Bicz Boży” Louisa de Wohla – opowieść o Hunie Atylli i św. Leonie Wielkim

Dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni w Sandomierzu możemy zapoznać się z kolejną – szesnastą i przedostatnią – książką Louisa de Wohla „Bicz Boży” goszczącą (dzięki św. Leonowi Wielkiemu) w arcyciekawej serii brawurowych powieści historycznych o przygodach najwspanialszych świętych.

Oto pełna pasji opowieść o wielkim zdobywcy i wielkim kochanku, który został pokonany, dowodząc największą armią, jaką widział świat. Pokonany przez nieuzbrojonego starca. To opowieść o pierwszym wielkim zagrożeniu dla Zachodu ze strony Wschodu, napisana przez autora, który pokazał w Drzewie Życia, że potrafi żywo odmalować przełomowe zdarzenia i dramatyczne postacie z kart historii.

Bicz Boży to powieść o triumfie religii nad siłą, traktująca w sposób współczesny intrygę na najwyższym szczeblu, romans i brutalną walkę w czasach, gdy Attyla poprowadził swoje hordy z „dachu świata” na Italię. To barwny obraz Europy w piątym wieku, z barbarzyńcami, niewiarygodnie odważnymi chrześcijanami, zgnuśniałą rzymską arystokracją oraz politycznymi i miłosnymi intrygami i spiskami.

Książę Etel, zwany przez wiele huńskich plemion Attylą, „ojczulkiem”, jest brutalny, męski, arogancki. Kiedy pragnie władzy, bogactwa, kobiety, po prostu je bierze, włącznie z cesarską córką Honorią, której późniejsze życie na wygnaniu owocuje spiskiem splatającym się ostatecznie z głównym nurtem zdarzeń. A kiedy przychodzi czas, by wysłać hordy dzikich jeźdźców przeciw rzymskiej cywilizacji, Attyla się nie waha. Wjeżdża do Italii na czele półmilionowej armii. Jego wojownicy kruszą wszelki opór, ale on nie może zdobyć kobiety, którą kocha, ani wygrać z papieżem Leonem, który pokonuje go w bezlitosnym pojedynku, umysł przeciw umysłowi, duch przeciw duchowi.

Bicz Boży Louisa de Wohla to zmienny, burzliwy obraz niespokojnego rozdziału historii, to powieść historyczna, która łączy prawdziwy dramatyzm, wnikliwy opis i rozrywkę na najwyższym poziomie.

***

Louis de Wohl urodził się 24 stycznia 1903 roku w Berlinie jako Ludwig von Wohl, a zmarł 2 czerwca 1961 roku w Lucernie. Był wybitnym, szanowanym i znanym na całym świecie autorem licznych powieści historycznych oraz książek o tematyce religijnej.

De Wohl urodził się jako syn Węgra i Austriaczki. W roku 1935 rodzina musiała przenieść się z Niemiec do Anglii. Brał udział w II wojnie światowej jako kapitan w armii brytyjskiej, zajmując się wojną psychologiczną. W roku 1953 ożenił się z Ruth Magdalene Lorch.

Zaczął pisać w wieku siedmiu lat. Gdy miał osiem napisał sztukę „Jezus z Nazaretu”. Jego pierwsze profesjonalne książki były przygodowe, następne – pisane po angielsku – o tematyce religijnej. Zostały przetłumaczone na aż dwanaście języków.

Jego książki o katolickich świętych stały się międzynarodowymi bestsellerami. Na podstawie szesnastu z nich nakręcono filmy, a papież Jan XXIII nadał mu tytuł Rycerza Komandora Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego.

Najważniejsze książki w dorobku de Wohla to: „Cesarski odstępca” o Julianie Apostacie i św. Atanazym, „Drzewo Życia” o św. Helenie i Konstantynie I, „Bicz Boży” o Hunie Attyli i papieżu Leonie I, „Łagodne światło” o św. Tomaszu z Akwinu, „Niespokojny płomień” o św. Augustynie, „Złota nić” o św. Ignacym Loyoli, „Rozniecić ogień” o św. Franciszku Ksawerym, „Włócznia” – Pasja Chrystusa od kulis – o św. Longinie, „Ostatni krzyżowiec” o Janie z Austrii i bitwie pod Lepanto, „Posłaniec Króla” o św. Pawle Apostole i Neronie, „Boża wojowniczka” o św. Joannie d’Arc, „Radosny żebrak” o św. Franciszku z Asyżu, „Twierdza Boga” o św. Benedykcie z Nursji, „Oblężenie niebios” o św. Katarzynie ze Sieny, „Skała” – Historia Kościoła, jakiego nie znacie, „Pasterz świata” o papieżu Piusie XII, „Dawid z Jerozolimy” o królu Dawidzie.

***

Nowa, wygodna i przepiękna szata graficzna zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz książki oraz klasyczna, mądra, porywająca i inspirująca, a także tradycyjnie katolicka treść „Bicza Bożego” to idealny „koktajl” dla duszy i serca każdego Czytelnika!

Książkę możesz kupić tutaj.